Results 1 to 6 of 6

Thread: Ello )))

  1. #1
    Подающий надежды оратор
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Santa Clara, California
    Posts
    25
    Rep Power
    11

    Ello )))

    I am in need of a pen pal who can help me improve my Russian :]]. I've been working with The New Penguin: Russian Course for 2 months now. I can already read/write in Russian but need practice making sentences and all that good stuff.

    In return (if you'd like) I can help with English, Spanish and/or French.

    I would appreciate help from anyone, no matter the age or gender. Let me know if you are interested : D

  2. #2
    Новичок
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Rep Power
    0
    Good Afternoon!

    It would be a pleasure for me to help you with your Russian If you are interested write me on my e-mail - konstantinlt [at] gmail [dot] com.

    I'm looking forward to your e-mail

  3. #3
    Подающий надежды оратор
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Murmansk, Russia
    Posts
    26
    Rep Power
    11
    Ну вот, опоздал...
    Товарищи! Есть ли у кого ссылки на действующие интернет-ресурсы, где англоговорящие товарищи ищут русскоговорящих товарищей для того, чтобы улучшить свой русский. Я, конечно, искал Гуглем, но ничего стоящего не нашёл. То даты постов не поставлены, то ещё какие-нибудь проблемы. Я и по адресам писал, да никто не отвечает. Скорее всего, слишком поздно было.
    Буду очень признателен за помощь.

  4. #4
    Властелин
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Сварга
    Posts
    1,391
    Rep Power
    15
    http://www.sharedtalk.com/

    здесь удобный поиск, кто какой язык изучает и каким владеет, можно посмотреть профиль пользователя, в котором в том числе есть дата его создания, есть чат + голосовой чат.

  5. #5
    Почтенный гражданин
    Join Date
    May 2007
    Location
    RUSSIA
    Posts
    166
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by velisarus
    Ну вот, опоздал...
    Товарищи! Есть ли у кого ссылки на действующие интернет-ресурсы, где англоговорящие товарищи ищут русскоговорящих товарищей для того, чтобы улучшить свой русский. Я, конечно, искал Гуглем, но ничего стоящего не нашёл. То даты постов не поставлены, то ещё какие-нибудь проблемы. Я и по адресам писал, да никто не отвечает. Скорее всего, слишком поздно было.
    Буду очень признателен за помощь.
    Забиваешь в google строку "language exchange" и идешь по ссылкам. Лично я пользовался mylanguageechange.com Вроде как первая в выдываемом списке => высокий т.н. "индекс цитируемости" => наиболее рапространненный сервис. Платишь 6 вечнозеленых за возможность в течение месяца рассылать письма таким товарищам... Ну, и прикольна сама разница в 8 часов между EST и Moscow time. Типа, ты проснулся, у тебя уже новый день впереди - а в Америке еще прошлое... Конец трудового дня

    P.S. Ну, и так, из опыта. Уже научился сразу отсекать варианты поездить по ушам, пописать длинные письма про свою жизнь, про бойфрендов, про рыбалку Моя цель проста - just the straight talk. Nothing much!

  6. #6
    Подающий надежды оратор
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Russia Perm
    Posts
    19
    Rep Power
    14

    Re: Ello )))

    Quote Originally Posted by Crassyo
    I am in need of a pen pal who can help me improve my Russian :]]. I've been working with The New Penguin: Russian Course for 2 months now. I can already read/write in Russian but need practice making sentences and all that good stuff.

    In return (if you'd like) I can help with English, Spanish and/or French.

    I would appreciate help from anyone, no matter the age or gender. Let me know if you are interested : D

    Hello =) Nice to meet you here. I really want to help you with your Russian (I`m from Russia) and as I`m studying English and French at the University it would be nice if you could help me sometimes. =)

    Contact me if you`re interested - email - noy209@mail.ru
    FROM ME WITH LOVE

    ОТ МЕНЯ С ЛЮБОВЬЮ

Similar Threads

  1. Ello! Please translate
    By in forum Translate This!
    Replies: 7
    Last Post: August 27th, 2008, 03:59 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  


Russian Lessons                           

Russian Tests and Quizzes            

Russian Vocabulary